Facebook
Twoja prywatność

Używamy plików cookie i podobnych technologii, aby personalizować treści i zapewniać lepszą jakość naszych usług. Klikając „Akceptuję” lub włączając opcję w Ustawienia plików cookie, wyrażasz na to zgodę zgodnie z naszą polityką prywatności

Akceptuję
Szukasz mieszkania z przynależnym dużym garażem indywidualnym, nawet na dwa samochody? Zapoznaj się z naszą ofertą "Awangarda V" w Fordonie i "Strzelecka 55" na Górzyskowie!

Jak działa mieszkanie bezczynszowe? Bydgoszcz pokazuje wady i zalety

Różne opłaty za mieszkanie

Osoby, które chcą ograniczyć swoje miesięczne wydatki, powinno zainteresować mieszkanie bezczynszowe. Bydgoszcz jest miastem, w którym można znaleźć ciekawe oferty. Czym dokładnie jest mieszkanie bezczynszowe i czy warto je kupić? Wyjaśniamy oraz przedstawiamy wady i zalety.

Czynsz – zwłaszcza w obliczu wszechobecnych podwyżek – to duży wydatek, który znacząco wpływa na nasz budżet domowy. Opłaty wnoszone do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej to między innymi koszty mediów, ogrzewania, utrzymania czystości w częściach wspólnych, prac remontowych czy też wynagrodzenie zarządcy.

Mieszkanie bezczynszowe jest godną uwagi możliwością szczególnie dla osób, które chcą zmniejszyć miesięczne koszty życia. Jego właściciele nie muszą co miesiąc płacić czynszu. Oszczędności wynoszą więc kilkaset złotych miesięcznie. W skali roku można zaoszczędzić całkiem sporą sumę, dzięki zwolnieniu z regularnych opłat za remonty, sprzątanie części wspólnych czy dbanie o zieleń.

Jak funkcjonują mieszkania bezczynszowe?

Skoro nie są ponoszone opłaty za sprzątanie czy fundusz remontowy, to w jaki sposób utrzymywany jest porządek? Mieszkańcy często sami wykonują prace w formie dyżurów. Wymaga to wypracowania porozumienia i pilnowania ustaleń.

Lokatorzy sami czyszczą klatkę schodową, koszą trawniki, odmalowują ściany czy odśnieżają chodniki i podjazdy. Koszty ogrzewania i oświetlenia części wspólnych rozliczane są na podstawie rachunków i udziału poszczególnych mieszkańców.

Drugim sposobem na zadbanie o porządek w budynku jest zlecenie prac firmie zewnętrznej. Właściciele mieszkań mogą sami określić zasady współpracy i negocjować stawki, co jest niemożliwe dla mieszkańców spółdzielni.

W mieszkaniach bezczynszowych wpływ właścicieli jest więc o wiele większy. Im lepiej zorganizowana społeczność, tym większe są zalety mieszkań bezczynszowych.

Mniej opłat, ale więcej obowiązków

Problem pojawia się, gdy właściciele mieszkań nie mogą dogadać się między sobą. Jeśli sąsiedzi są skonfliktowani, mogą pojawić się problemy w zarządzaniu częściami wspólnymi. Czasami wypracowanie kompromisu może okazać się bardzo trudne, co opóźnia przeprowadzenie remontu.

Czynsz – choć czasem wysoki – uwalnia mieszkańców z odpowiedzialności. Jeśli administrator wywiązuje się ze swoich obowiązków, to mieszkańcy po wniesieniu opłaty nie muszą zaprzątać sobie głowy codziennymi pracami. Jest to ogromna oszczędność czasu i nerwów.

Właściciele mieszkań bezczynszowych nie tylko muszą sami zajmować się dbaniem o czystość, ale są też zmuszeni monitorować stan techniczny budynku oraz organizować remonty. Dla wykwalifikowanego zarządcy jest to zdecydowanie łatwiejsze niż dla grupy mieszkańców. Jeśli żaden z sąsiadów nie ma doświadczenia w tego typu przedsięwzięcia, ich realizacja może być skomplikowana.

Naprawy w mieszkaniach bezczynszowych

Problem pojawia się także, gdy części wspólne wymagają kosztownych napraw. Jeśli nie został stworzony fundusz remontowy, pojawia się konieczność jednorazowego wydania dużej kwoty. O takim ryzyku można mówić zwłaszcza w przypadku kupna mieszkania bezczynszowego z rynku wtórnego.

Im starszy budynek, tym częściej potrzebne są naprawy i remonty. Nowe mieszkania bezczynszowe od dewelopera najczęściej nie wymagają żadnych remontów przez nawet 10 lat od wybudowania. Są też budowane tak, aby generować niskie koszty zużycia mediów.

Co warte podkreślenia, mieszkania bezczynszowe często są przystosowane do funkcjonowania w takim systemie. Powstają w niewielkich budynkach, części wspólne są ograniczone do minimum, a także występują indywidualne wejścia.

Mieszkanie bezczynszowe w Bydgoszczy – na co zwrócić uwagę?

Kupując mieszkanie bezczynszowe, należy szczególnie zwrócić uwagę na stan techniczny budynku oraz jego przystosowanie do bezczynszowej formy zamieszkania. Od tego bowiem zależy, jak czasochłonne będzie samodzielne utrzymywanie porządku.

Jeśli w bloku mieszkają już lokatorzy, można dowiedzieć się, jak funkcjonuje sąsiedzka współpraca. Wystarczy zwrócić uwagę, czy budynek jest zadbany i czy wszystko w nim działa. Można też porozmawiać z potencjalnymi sąsiadami i wypytać o ich doświadczenia.

Dla kogo mieszkanie bezczynszowe?

Kupnem takiego mieszkania powinny zainteresować się osoby, które mają czas i ochotę, aby samemu wykonywać część prac porządkowych i remontowych. Warto więc przed zakupem na spokojnie przeanalizować, czy ma się możliwość dużego zaangażowania w codzienne utrzymanie budynku.

Mieszkanie bezczynszowe można też kupić w formie inwestycji, natomiast trzeba się spodziewać, że nie wszyscy będą zainteresowani taką formą zamieszkania – szczególnie osoby intensywnie pracujące, często wyjeżdżające nie będą chętne do wykonywania przydomowych prac. Jeśli jednak ktoś szuka sposobu na ograniczenie wydatków, będzie to dla niego wymarzona opcja.

Skorzystaj z usług dodatkowych