Facebook
Twoja prywatność

Używamy plików cookie i podobnych technologii, aby personalizować treści i zapewniać lepszą jakość naszych usług. Klikając „Akceptuję” lub włączając opcję w Ustawienia plików cookie, wyrażasz na to zgodę zgodnie z naszą polityką prywatności

Akceptuję

Dom z pompą ciepła i fotowoltaiką. Dlaczego warto zdecydować się na taki zakup?

Montowanie pompy ciepła

Wśród osób szukających nowego miejsca zamieszkania coraz popularniejszym wyborem jest dom z pompą ciepła i fotowoltaiką. Dzięki temu można zadbać o dobrej naszej planety, a przy okazji ograniczyć wysokość rachunków do minimum. Nic więc dziwnego, że połączenie paneli PV z pompą ciepła nazywane jest duetem idealnym.

Odnawialne źródła energii od kilku lat przeżywają ogromny rozkwit. Wystarczy powiedzieć, że w latach 2015 – 2021 moc instalacji OZE wzrosła w Polsce dwa razy. Eksperci są w swoich przewidywaniach zgodni, że ich udział będzie coraz większy.

Panele fotowoltaiczne to już standard

Panele PV coraz częściej można zobaczyć na budynkach deweloperskich. Nie może to dziwić, bowiem są świetnym sposobem na ekologiczne pozyskiwanie energii – z korzyścią zarówno dla planety, jak i dla portfeli mieszkańców. Wiele osób chce wprowadzić się do miejsca nowoczesnego, ekologicznego i oszczędnego. Odnawialne źródła energii idealnie wpisują się w ten opis.

Tak jak moc instalacji zanotowała w latach 2015-2021 dwukrotny wzrost, tak sama fotowoltaika wzrosła w tym czasie 60 razy! Panele na dachu nikogo już nie dziwią, a wraz z rozwojem technologii coraz mniejsze jest uzależnienie instalacji od dobrej pogody i promieniowania słonecznego w danym miejscu.

Pozyskanie energii słonecznej nie jest skomplikowane, a moc instalacji fotowoltaicznej jest dobierana do rocznego zapotrzebowania. Przyjmuje się, że trzyosobowa rodzina zużywa rocznie ok. 3000 kWh. Aby osiągnąć taką wartość, trzeba założyć ok. dziewięciu paneli.

Jak działa pompa ciepła?

Oprócz paneli fotowoltaicznych dużą popularność zyskały także pompy ciepła, które działają tak jak lodówka, tylko… odwrotnie. Urządzenie w naszej kuchni odbiera ciepła z produktów spożywczych, przekazując je do otoczenia, a pompa pobiera ciepło z otoczenia (z gruntu lub powietrza) i przekazuje je do wnętrza sprężarki.

Oprócz sprężarki pompę ciepła tworzą też zawór rozprężny, parownik i skraplacz. Urządzenie pozyskuje 75 procent energii ze środowiska naturalnego. Czynnikiem grzewczym jest ciecz, która jest przetwarzana w ciepłą wodę użytkową lub trafia do grzejników i zbiorników. Dzięki temu można ogrzać cały dom. Warto zaznaczyć, że ciepło z pompy może być przekazywane zarówno do tradycyjnych grzejników, jak i do ogrzewania podłogowego.

Dlaczego pompy ciepła są coraz popularniejsze?

Pompa pozwala ogrzać cały dom i nie generuje hałasu ani wysokich kosztów używania – są one dużo mniejsze niż w przypadku pieców gazowych. Jest też niezawodna, jeśli chodzi o temperaturę działania. Urządzenie jest sprawne nawet w bardzo niskich temperaturach (do – 28 stopni Celsjusza). Na co dzień nie wymaga obsługi, a nawet jeśli przydarzy się kilkugodzinna awaria prądu, nie dojdzie do spadku temperatury.

Pompy ciepła ułatwiają spełnienie warunków dotyczących zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną. Szacuje się, że za dekadę będzie z nich korzystać nawet połowa budynków mieszkalnych.

Dom z pompą ciepła i fotowoltaiką, czyli rozwiązanie idealne

Negatywny wpływ na finansowe korzyści z wykorzystywania pompy ciepła ma wzrost cen energii elektrycznej, gdyż urządzenie korzysta ze sprężarki. Jest jednak sposób, aby uniknąć podwyżek. Wystarczy zdecydować się na dom, w którym pompa ciepła będzie współpracować z instalacją fotowoltaiczną.

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną pozwala pozyskiwać energię elektryczną potrzebną do działania sprężarki praktycznie za darmo. Koszt prądu i ogrzewania można wówczas zmniejszyć do zaledwie kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Rachunki będą też bardziej przewidywalne, a właściciele domu z pompą ciepła i fotowoltaiką uniezależnią się od podwyżek na rynku.

Ekologicznie i ekonomicznie

Aby inwestycja była jeszcze bardziej opłacalna, zainteresowani mogą korzystać z licznych programów zapewniających dofinansowania. Dzięki takim przedsięwzięciom jak „Mój prąd”, „Moje ciepło” albo „Czyste powietrze” można uzyskać wsparcie na zakup i montaż urządzeń.

Funkcjonujące programy skupiają się na zachęcaniu do autokonsumpcji i magazynowania energii. Dzięki temu można tworzyć w domu inteligentne systemy zarządzania energią oraz magazyny ciepła i chłodu. Można dzięki nim korzystać z wyprodukowanej energii w okresie mniejszego nasłonecznienia, co czyni inwestycję jeszcze bardziej opłacalną. Dzięki dofinansowaniom i niskim kosztom eksploatacji wydatek na pompę ciepła z fotowoltaiką szybko się zwróci.

Ekologiczne rozwiązania są obecne w wielu dziedzinach naszego życia, a miejsce zamieszkania jest jednym z nich. Dlatego warto już dziś zdecydować się na dom z pompą ciepła i fotowoltaiką. Będzie nowocześnie, ekonomiczne oraz ekologicznie.

Skorzystaj z usług dodatkowych