Facebook
Twoja prywatność

Używamy plików cookie i podobnych technologii, aby personalizować treści i zapewniać lepszą jakość naszych usług. Klikając „Akceptuję” lub włączając opcję w Ustawienia plików cookie, wyrażasz na to zgodę zgodnie z naszą polityką prywatności

Akceptuję

Nowe mieszkanie to otwarte możliwości aranżacji wnętrza

Zaaranżowane mieszkanie

Nowe mieszkanie w stanie deweloperskim pozwala na spełnienie swoich marzeń o wystroju wnętrza. Wszystko zależy od wyobraźni, czasu oraz możliwości finansowych. Czego można się spodziewać we wnętrzu mieszkania w stanie deweloperskim?

Nowe mieszkania w stanie deweloperskim

Stan deweloperski nie ma jednoznacznych wytycznych. To umowne pojęcie, które jest stosowane do określenia stopnia wykończenia budynku. Standard wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim zależy od danego dewelopera. Różne firmy mogą operować innymi wytycznymi, zgodnie z którymi wykańczają wnętrze. Zwyczajowo przyjmuje się, że nowe mieszkania w stanie deweloperskim są doprowadzone do stanu zgodnego z projektem budowlanym, bez angażowania się w wykończenie wnętrza. Pojęcie to stosuje się zwyczajowo i nie jest uregulowane, o czym warto pamiętać. Najlepiej ustalić wszelkie szczegóły odnoszące się do specyfiki oraz stopnia wykończenia na umowie podpisywanej z deweloperem. To zabezpieczy interesy kupującego.

Mieszkanie od dewelopera – stan deweloperski a stan surowy zamknięty

Stan surowy oraz stan deweloperski nie umożliwiają natychmiastowego zamieszkania. Stan surowy zamknięty oznacza zakończoną budowę, bez uwzględniania jakichkolwiek prac wykończeniowych. Można spodziewać się jedynie wstawionej stolarki okienno-drzwiowej, wykonanych ścianek działowych, ułożonego pokrycia na dachu budynku. Jeżeli przewidziany jest garaż, zamontowana jest również brama do niego. Mieszkanie od dewelopera zakupione w stanie deweloperskim oznacza przewidziane kolejne etapy wstępnego wykańczania wnętrza.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – wstępne wykończenie pomieszczeń

Stan deweloperski oznacza zakończony etap stanu surowego zamkniętego i obejmuje następujące prace:

  • wykonanie posadzek w postaci wylewki podłogowej,
  • podłączenie oraz rozprowadzenie instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej,
  • tynkowanie ścian i sufitów,
  • przygotowanie sufitów i ścian do gruntowania i malowania,
  • montaż drzwi wejściowych do mieszkania,
  • biały montaż (niekiedy),
  • montaż parapetów (niekiedy)
  • montaż grzejników (niekiedy).

Mieszkanie od dewelopera w takim stanie nie obejmuje położonych płytek, ani zamontowanych drzwi wewnętrznych. Zdarza się, że stan deweloperski uwzględnia montaż urządzeń sanitarnych i montaż parapetów wewnętrznych. Najczęściej jednak te elementy zostają wykonane dopiero w mieszkaniu wykończonym pod klucz, czyli gotowym do zamieszkania. Stopień wykończenia mieszkania zależy od ustaleń z deweloperem lub wykonawcą.

Mieszkanie deweloperskie

Mieszkanie w stanie deweloperskim – zalety

Mieszkanie w stanie deweloperskim niesie ze sobą szereg korzyści dla kupującego. Koszty zakupu tego typu nieruchomości są znacznie niższe niż lokalu wykończonego pod klucz. Stan deweloperski umożliwia całkowitą dowolność aranżacji pomieszczeń, swobodę wyboru materiałów oraz sposobów wykończenia. To zapewnia dobór odpowiedniej jakości materiałów i wykończeń. To szczególnie ważne ze względu na trwałość użytkowanych produktów, które dobiera się samodzielnie. Wykończenie pod klucz uniemożliwia weryfikację jakości materiałów, które zostały użyte, np. klasa ścieralności płytek. Część prac można również wykonać samemu, np. malowanie ścian, co niesie ze sobą spore oszczędności.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – zaplanuj to z głową

Mieszkanie w stanie deweloperskim to nie tylko zalety. Największą wadą jest brak możliwości wprowadzenia się od razu. Konieczne jest włożenie dużej ilości pracy, aby mieszkanie doprowadzić do stanu pod klucz. Jest to związane z kosztami, np. konieczność wynajmowania innego lokalu do momentu przeprowadzenia się do docelowego mieszkania. Istotna jest fachowa obsługa oraz umiejętność planowania. Brak tych elementów może spowodować przesunięcie przeprowadzki do nowej nieruchomości oraz generować dodatkowe koszty. Ważne, aby zakup mieszkania w stanie deweloperskim zaplanować z wyprzedzeniem i dać sobie czas na wymarzoną aranżację. Unikniesz wtedy nieprzyjemnych niespodzianek, a moment przeprowadzki będzie naprawdę satysfakcjonujący.

Nowe mieszkanie od dewelopera zakupione w stanie deweloperskim ma swoje plusy i minusy. Warto rozważyć tę opcję i dokładnie przeanalizować umowę z deweloperem oraz nanieść stosowne poprawki. Istotne, aby w umowie zostały zawarte wszelkie ustalenia, co zabezpieczy kupującego na wypadek przyszłych niejasności w trakcie odbioru mieszkania w stanie deweloperskim.

Skorzystaj z usług dodatkowych