Facebook
Twoja prywatność

Używamy plików cookie i podobnych technologii, aby personalizować treści i zapewniać lepszą jakość naszych usług. Klikając „Akceptuję” lub włączając opcję w Ustawienia plików cookie, wyrażasz na to zgodę zgodnie z naszą polityką prywatności

Akceptuję
Zachęcamy do oglądania mieszkań na żywo po wcześniejszym umówieniu się na spotkanie

Mieszkanie deweloperskie pod klucz a mieszkanie z rynku wtórnego - porównanie opcji zakupu

Porównanie

Przeprowadzanie prac remontowych lub wykończeniowych w mieszkaniu potrafi spędzać sen z powiek. Nie można się więc dziwić, że wiele osób stara się tego uniknąć. Na etapie zakupu są dwa sposoby – wybór mieszkania z rynku wtórnego lub mieszkanie deweloperskie pod klucz. Jakie są wady i zalety tych opcji?

Mieszkanie deweloperskie pod klucz to coraz częściej spotykana opcja w ofertach na rynku pierwotnym. Na przykład Budstol Invest zapewnia współpracę ze sprawdzonymi ekspertami, którzy zrealizują prace w wybranym terminie. Dzięki temu unika się szukania ekipy remontowej, jeżdżenia po materiały lub samodzielnego wykańczania. Jest to duże ułatwienie dla właściciela. 

Klienci zainteresowani wykończeniem mieszkania pod klucz mają do wyboru różne pakiety, które – w zależności od dostępnego budżetu – różnią się standardem wykorzystanych sprzętów i materiałów. Należy jednak podkreślić, że niezależnie od wybranej opcji, wszystkie zastosowane rozwiązania są godne polecenia.

Metr metrowi nierówny

Największą przeszkodą przed kupnem mieszkania deweloperskiego pod klucz jest cena wyższa od mieszkania z rynku wtórnego. Wiąże się to z większym wkładem własnym lub wyższym kredytem. Takie mieszkanie będzie jednak w razie ewentualnej odsprzedaży zdecydowanie więcej warte.

Mieszkania z rynku wtórnego o tej samej powierzchni są oczywiście tańsze od nowych – cena za metr kwadratowy jest mniejsza. Może się jednak okazać, że 60 metrów w bloku z wielkiej płyty wcale nie jest tak pojemne jak identyczny metraż w nowym budownictwie.

Wynika to z faktu, że nowe mieszkania są projektowane zgodnie z obecnymi trendami, które pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię. Dzięki wielu rozwiązaniom takim jak salon z aneksem kuchennym, duże okna, otwarte przestrzenie i płynne przejścia z przedpokoju do innych pomieszczeń, mieszkanie wydaje się bardzo przestronne. Ponadto, układ często przewiduje miejsce na dużą szafę lub garderobę. Za to w czasach, gdy projektowano stare bloki, nie zawsze komfort mieszkańca stał na pierwszym miejscu.

Mieszkanie deweloperskie pod klucz projektują fachowcy

Gdy mieszkanie wykańczają eksperci poleceni przez dewelopera, ma się pewność, że są to osoby z niezbędnym doświadczeniem. Wiedzą, jakie dobrać kolory i elementy wykończeniowe, aby klient był zadowolony z efektu końcowego. Wprowadza się on do gotowego mieszkania, zgodnego ze swoimi oczekiwaniami i nie musi tracić nerwów ani czasu.

Tymczasem mieszkania na rynku wtórnym często przechodziły w przeszłości różne – często realizowane etapami – remonty. Coś jest nowsze, coś starsze, coś się sprawdza, a coś nie każdemu może odpowiadać. Często takie mieszkanie wymaga remontu lub chociaż odświeżenia.

Z drugiej strony, wiele mebli zostawionych przez poprzedniego właściciela, może służyć jeszcze przez wiele lat. Ponieważ mieszkanie z rynku wtórnego jest tańsze, to nawet jeśli nie wszystkie zastane w nim rozwiązania i meble trafiają w gust nabywcy, to pozostają środki, aby je zmienić zgodnie ze swoimi upodobaniami. Najczęściej nie trzeba też przeprowadzać prac od razu i można spokojnie przemyśleć, jak dopasować mieszkanie do swoich potrzeb.

Komfort, a może sprawdzone sąsiedztwo?

Mieszkanie deweloperskie pod klucz ma też inne zalety, tożsame z przewagą rynku pierwotnego nad wtórnym. Zdecydowanie łatwiej znaleźć tam miejsce do parkowania, a dzieci mogą spędzać wolny czas na nowoczesnych placach zabaw, które praktycznie zawsze zlokalizowane są w pobliżu budynków. Na starszych osiedlach nie jest to aż tak oczywiste, a parkingi były projektowane, gdy na ulicach było zdecydowanie mniej samochodów.

Na rynku wtórnym lepiej odnajdą się za to ci, którzy mimo obecnych trendów chcą mieć kuchnię w osobnym pomieszczeniu. Na rynku pierwotnym takich ofert praktycznie nie ma, a w mieszkaniach używanych jest to norma.Łatwiej jest się także zorientować, jacy będą sąsiedzi, gdyż wiele osób zamieszkuje okolice od lat.

Mieszkanie pod inwestycję – używane czy wykończone pod klucz?

Kupując mieszkanie deweloperskie pod klucz, inwestor ma pewność, że praktycznie od razu może skierować ofertę do wynajmujących. Może też oczekiwać wyższej opłaty. W mieszkaniu używanym mogą pojawić się niemiłe niespodzianki, których kosztowne rozwiązanie wpłynie na opłacalność inwestycji. Nawet drobne problemy wynikające z wieloletniego użytkowania, jak awarie instalacji czy urządzeń domowych będą wymagały interwencji – jeśli nie kosztownej, to przynajmniej czasochłonnej.

Na rynku wtórnym dostępnych jest wiele mieszkań. Nie ma więc problemu, aby znaleźć propozycję w upatrzonej lokalizacji. Tymczasem w przypadku mieszkań deweloperskich pod klucz jest się ograniczonym do nowo powstających inwestycji, w których też nie wszystkie mieszkania są dostępne w formule wykończenia.

Skorzystaj z usług dodatkowych