Facebook
Twoja prywatność

Używamy plików cookie i podobnych technologii, aby personalizować treści i zapewniać lepszą jakość naszych usług. Klikając „Akceptuję” lub włączając opcję w Ustawienia plików cookie, wyrażasz na to zgodę zgodnie z naszą polityką prywatności

Akceptuję
Gotowe mieszkania w stanie deweloperskim i wykończone pod klucz "Awangarda V" Fordon

Kupujesz pierwsze mieszkanie? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Kupno pierwszego mieszkania

Pierwszy zakup mieszkania jest często jedną z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy w życiu. Decyduje nie tylko o tym, w jakim stopniu nasze aktualne potrzeby zostaną zaspokojone, ale o wygodzie, komforcie i ponoszonych kosztach przez lata. Z tego powodu do inwestycji warto wcześniej dobrze się przygotować. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując mieszkania z pierwszej ręki i na rynku wtórnym.

Poszukiwania mieszkania

Pierwszym krokiem do znalezienia wymarzonego mieszkania jest przeglądanie ofert. W przypadku rynku wtórnego może być to nieco bardziej pracochłonne niż ma to miejsce gdy chcemy kupić nową nieruchomość. Sytuację utrudnia fakt, że wielu ogłoszeniodawców  nie podaje dokładnej lokalizacji w ogłoszeniu ani innych istotnych informacji, które mogłyby wpłynąć na decyzję o zakupie. Popularne serwisy mogą być dobrym sposobem na to, by znaleźć wyjątkowe okazje, jednak korzystając z nich, należy zachować szczególną ostrożność. Korzystanie z ofert renomowanych pośredników może wiązać się z dodatkowymi kosztami, jednak daje większą pewność, nie nie padniemy ofiarą oszustwa.
Deweloper natomiast otwarcie przedstawia swoje aktualne oferty inwestycyjne, z dokładnym wskazaniem lokalizacji oraz wszelkich innych, potrzebnych informacji. Zgłosić się do jego można bezpośrednio, w biurze sprzedaży lub także skorzystać z pomocy pośrednika.

Oględziny mieszkania

Bardzo ważnym etapem zakupu mieszkania, zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, są oględziny na miejscu. Zawsze warto wybrać się na nie z drugą osobą – najlepiej kimś obeznanym w temacie, kto będzie potrafił tonować nasze emocje, zwróci uwagę na szczegóły, które nam umknęły i będzie zadawał dociekliwe pytania. Podczas wizyty rozejrzyj się po sąsiedztwie, zobacz, w jakim stanie znajduje się klatka schodowa i czy mieszkańcy dbają o jej czystość. Przemyśl położenie i odległość mieszkania od punktów komunikacyjnych. Wewnątrz przyjrzyj się stanowi mieszkania, jego rozkładowi i funkcjonalności. Sprawdź elektryczność, włączając i wyłączając światło, obejrzyj gniazdka, odkręć i zakręć kurki z wodą. Obejrzyj ściany i podłogi, zweryfikuj stan liczników. Ewentualne problemy mogą posłużyć jako argument za obniżeniem ceny. Dobrym rozwiązaniem może być również poproszenie o przedstawienie rachunków z ostatniego miesiąca – dzięki temu będziesz mieć świadomość, jakie koszty poniesiesz po zamieszkaniu.

Księga wieczysta

Skarbnicą wiedzy o mieszkaniu jest księga wieczysta. Dowiesz się z niej między innymi, kto jest właścicielem i czy ciąży na niej hipoteka lub zostały ustanowione jakieś służebności, które ograniczałyby prawo własności. Nigdy nie należy lekceważyć kwestii sprawdzenia ksiąg wieczystych. Są one publicznym rejestrem i informacje w nich zawarte może sprawdzić każdy obywatel. W sytuacji, gdy zapisy budzą wątpliwości, przed zawarciem umowy skontaktuj się z prawnikiem.

Mieszkanie od dewelopera

Kupując nowe mieszkania od dewelopera, zawsze należy nie tylko poświęcić uwagę na oględziny nieruchomości, ale i dokładne sprawdzenie informacji o inwestorze. Przeglądając księgę wieczystą, należy przede wszystkim zweryfikować, czy deweloper rzeczywiście posiada prawo do gruntu i otrzymał pozwolenie na budowę.  W Krajowym Rejestrze Sądowym możemy znaleźć dokładne informacje na temat firmy, dzięki czemu można wykluczyć, że znajduje się ona w stanie likwidacji. Przydatnym źródłem wiedzy może być również  Polski Związek Firm Deweloperskich, który od 18 lat działa na rynku polskim rynku i zrzesza około 200 firm.  Zawsze również warto poznać opinie obecnych i byłych klientów dewelopera – możemy do nich dotrzeć na przykład poprzez różnego rodzaju fora internetowe. Dobrym pomysłem może być również odbiór mieszkania w towarzystwie specjalisty wyposażonego w odpowiedni sprzęt, dzięki czemu możliwe będzie sprawdzenie, jak deklaracje mają się do rzeczywistości. Jest to oczywiście dodatkowy koszt, jednak dokonanie pomiarów może uchronić nas przed popełnieniem poważnego błędu. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą nowych mieszkań od Budstol Invest. Przykładamy ogromną wagę zarówno do standardu wykończenia mieszkania jak i jego lokalizacji, której wybór nigdy nie jest przypadkowy. Nasze inwestycje cieszą się ogromnym zainteresowaniem i bardzo dobrymi opiniami nowych właścicieli lokali.

Skorzystaj z usług dodatkowych