Facebook
GOTOWE MIESZKANIA Z TARASAMI W FORDONIE! Osiedle AWANGARDA V ul. Pod Skarpą 5

Jak sprawdzić, czy deweloper jest godny zaufania?

Detektyw

Zakup nieruchomości to bardzo ważny moment w życiu. Niezależnie od tego, czy jest to pierwsze mieszkanie, czy przeprowadzka do większego lokalu, czy też zakup pod inwestycję, warto wiedzieć, czy pieniądze powierzasz profesjonalnej firmie, a nieruchomość spełni twoje oczekiwanie. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy deweloper jest godny zaufania.

Wiele podmiotów realizuje inwestycje deweloperskie. Różnią się posiadanym kapitałem, doświadczeniem i jakością pracy. Ważne, aby odróżnić deweloperów godnych zaufania od firm o gorszej reputacji. W ten sposób można ograniczyć ryzyko, że zakup będzie nieudany i stracisz pieniądze. Współpraca z doświadczonym i sprawdzonym deweloperem to gwarancja, że cały proces zakupu będzie przebiegał komfortowo i bez zbędnych utrudnień. 

Postaw na doświadczenie

W przypadku dużych firm deweloperskich sprawa jest nieco prostsza. Wybierając ofertę dewelopera z wieloletnim doświadczeniem, łatwo znaleźć informacje na jego temat. Można zapoznać się z poprzednimi realizacjami, opiniami w internecie, artykułami w mediach czy nawet ocenami znajomych, którzy mieli już okazję korzystać z usług tej firmy. 

Wybierając sprawdzonego dewelopera można być spokojnym, że nie powinno być żadnych komplikacji przy realizacji umowy. Są to zwyczajnie za duże firmy, realizujące zbyt wiele projektów, aby mogły pozwolić sobie na niejasne procedury i próbę oszukania klientów. Nie zabraknie im też nagle pieniędzy w trakcie realizacji inwestycji, gdyż mają dużo większe możliwości kapitałowe.

Pilnuj procedur

Wraz ze wzrostem rynku nieruchomości pojawia się coraz więcej podmiotów realizujących usługi deweloperskie. Niektóre dopiero rozpoczynają działanie, brakuje im doświadczenia i nie mają wypracowanych procedur.

Warto przed zakupem choć trochę zaznajomić się z ustawą deweloperską, aby wiedzieć, jakich przepisów musi przestrzegać deweloper. Jeśli będzie unikał obowiązku zawarcia umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego, zabezpieczenia pieniędzy nabywców na rachunku powierniczym lub precyzyjnych zapisów dotyczących odstąpienia od umowy, będzie to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak. 

Właściwie sporządzona umowa deweloperska powinna zabezpieczać twoje interesy, gdy powstaną wątpliwości. Ma większą moc niż umowa rezerwacyjna czy też umowa przedwstępna.

Gdzie szukać informacji?

Kolejnym ważnym dokumentem jest księga wieczysta, w której można zapoznać się z informacjami o stanie prawnym nieruchomości. Można w niej znaleźć dane o obciążeniach nieruchomości, wpisach do hipoteki i egzekucjach. 

Warto także sprawdzić publiczne rejestry – informacje z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Krajowego Rejestru Sądowego. Negatywne wpisy na stronach tych instytucji świadczą, że można mieć wątpliwości co do działalności dewelopera, natomiast pozytywne opinie w przygotowywanych raportach pozwalają korzystnie ocenić firmę. Deweloper, który dba o wizerunek, często sam na swojej stronie umożliwia zapoznanie się z różnymi raportami oceniającymi jego działalność.

Czy deweloper funkcjonuje w środowisku branżowym?

Firmy działające na rynku nieruchomości są zrzeszone w różnych organizacjach branżowych. Przyznane nagrody, a nawet samo członkostwo czynią taką firmę bardziej wiarygodną. Skoro funkcjonują w środowisku i są wyróżniane, to znaczy, że eksperci musieli sprawdzić działalność tego podmiotu.

Warto przyjrzeć się także sposobowi działania dewelopera. Jeśli na stronie internetowej łatwo znaleźć wszystkie potrzebne informacje, pracownicy chętnie odpowiadają na pytania, a deweloper oferuje nowoczesne rozwiązania, to bardzo prawdopodobne, że jest to profesjonalnie działające przedsiębiorstwo.

Zobacz na żywo i zachowaj spokój

Jeśli jest taka możliwość, zobacz, jak oferowana inwestycja wygląda na żywo. Nawet jeśli jest to jeszcze plac budowy, to nie kieruj się tylko pięknymi wizualizacjami w internecie. Przyjedź na miejsce, sprawdź otoczenie, porozmawiaj z napotykanymi mieszkańcami dzielnicy albo osobami, które kupiły już mieszkanie w poprzednim etapie inwestycji. Da ci to bardzo dużą i rzetelną wiedzę.

Warto także zachować zdrowy rozsądek. Jeśli jest kilka negatywnych opinii klientów, ale firma sprzedała już kilkaset mieszkań, to nie należy jej od razu skreślać. Należy rozgraniczyć rzetelnie przygotowane rankingi i oceny państwowych instytucji od komentarzy, które równie dobrze mogą być wpisane przez konkurencję. Najlepiej decyzję podejmować na spokojnie – nie działać nagle, pod wpływem emocji, tylko wszystko dobrze przemyśleć.

Skorzystaj z usług dodatkowych