Facebook
Twoja prywatność

Używamy plików cookie i podobnych technologii, aby personalizować treści i zapewniać lepszą jakość naszych usług. Klikając „Akceptuję” lub włączając opcję w Ustawienia plików cookie, wyrażasz na to zgodę zgodnie z naszą polityką prywatności

Akceptuję
Gotowe mieszkania w stanie deweloperskim i wykończone pod klucz "Awangarda V" Fordon

Dom szeregowy, wolnostojący czy bliźniak? Jak dokonać wyboru?

3 strzałki

 Dom czy mieszkanie? Jest to bardzo popularne pytanie. Problem w tym, że nawet jeśli ktoś jest pewien pierwszej opcji, to nadal musi się zastanowić. Do wyboru ma bowiem dom wolnostojący, bliźniaka oraz dom szeregowy. Czym się kierować, analizując poszczególne możliwości?

Wybór domu to skomplikowany proces. Nawet jeśli poszczególne opcje wydają się na pierwszy rzut oka podobne, to różnic między domami jednorodzinnymi, zabudową bliźniaczą a szeregowcami (zwanymi też segmentami) jest wiele – począwszy od wielkości, przez ogród i lokalizację, na kosztach kończąc.

Największa przestrzeń

Dom wolnostojący zapewnia Ci największe poczucie prywatności. Cieszysz się ciszą oraz spokojem. Za ścianą nie ma nikogo, kto mógłby hałasować, a za oknem jest pusto, więc nie możesz czuć się skrępowany.

Domy jednorodzinne oferują też duży metraż – możesz w nich mieć dokładnie tyle pomieszczeń, ile potrzebujesz. Na wszystko znajdzie się miejsce.

Duża przestrzeń i prywatność to najczęstsze zalety, z powodu których wybierane są domy wolnostojące. Dodatkową jest też własny ogród, który zwłaszcza w przypadku dużych działek tworzy świetne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Należy jednak pamiętać, że dom jednorodzinny jest zdecydowanie droższy niż bliźniak lub dom szeregowy – zarówno w budowie lub zakupie, jak i w późniejszym utrzymaniu.

Daleko od miasta

Domy jednorodzinne często położone są na obrzeżach miasta lub poza nimi. Można więc uniknąć zgiełku, cieszyć się bliskością natury i czystym powietrzem. Trzeba jednak przygotować się na dłuższe dojazdy. Może być to szczególnie uciążliwe dla dzieci, które muszą w takiej sytuacji polegać na rodzicach lub komunikacji miejskiej. Może okazać się więc, że sytuacja będzie w pełni komfortowa dopiero, gdy każdy z domowników będzie miał swój samochód.

Dla osób, które chcą pozostać w mieście, dom szeregowy oraz bliźniak są bardzo ciekawą możliwością. Do ich powstania potrzebne są mniejsze działki, więc łatwiej znaleźć takie budynki nawet blisko centrum miasta.

Dom wolnostojący jest opcją dla tych, którzy mogą pozwolić sobie na większe wydatki – zarówno na etapie budowy lub zakupy, jak i później podczas użytkowania czy po prostu dojeżdżania do pracy.

Wady i zalety bliźniaka

W szeregowcu lub bliźniaku mamy sąsiadów za ścianą. Poczucie prywatności jest więc trochę mniejsze, ale ma to również swoje zalety. Nie czuć odosobnienia, zawsze można poprosić sąsiadów o pomoc albo o przypilnowanie domu czy zaopiekowanie się zwierzętami, gdy wyjeżdżasz. Co więcej, koszty ogrzewania są dzięki wspólnym ścianom trochę mniejsze.

Bliźniak również zapewnia dość dużą przestrzeń, wygodę i ogród. Jest budowany na mniejszej działce niż dom wolnostojący, więc mieszkańcy mają mniej terenu do dyspozycji. Ma to swoje zalety (mniejsze koszty), ale też i wady – mniejsza przestrzeń to zdecydowanie mniej możliwości niż w dużym ogrodzie.

Zabudowa bliźniacza jest opcją pomiędzy domem wolnostojącym a szeregowcem. Nadal jest to budynek zapewniający dużą prywatność, ale nie daje takiej przestrzeni jak dom jednorodzinny. Kupując taki dom, trzeba liczyć się z tym, że niektóre decyzje dotyczące remontów czy zmian trzeba będzie podejmować razem z sąsiadem.

Dom szeregowy – taniej i bliżej centrum

W bliźniaku dom jest połączony z innym jedną ścianą, zaś w domu szeregowym sąsiedzi mogą być po dwóch stronach. Ma to oczywiście wpływ zarówno na przebywanie w budynku, jak i w ogrodzie, bo prywatności jest mniej. Sąsiadów jest jednak niewielu, więc wszyscy dobrze się znają i mogą liczyć na pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba. Jednocześnie mniejsze są koszty eksploatacji, bo na przykład ogrzewanie rozkłada się na kilka domów.

Dom szeregowy podobnie jak dom wolnostojący oraz bliźniak zapewnia duży komfort i poczucie bliskości natury. Segmenty mają wspólną, estetyczną elewację, co tworzy bardzo elegancki widok. Okolica jest zadbana, a mieszkańcy nie muszą się martwić o dostęp do dróg czy punktów handlowo – usługowych. W przypadku domów jednorodzinnych wcale nie jest to takie oczywiste.

Osiedla domów szeregowych często budowane są niedaleko centrum. Można więc cieszyć się spokojem, a gdy zajdzie taka potrzeba – szybko dotrzeć do znajomych lub do ulubionej restauracji albo na zakupy. Dom szeregowy jest więc bardzo interesującą opcją dla tych, którzy chcą cieszyć się z komfortu i przestrzeni, ale lubią też bliskość miasta.

Wybór należy do Ciebie

Ostateczna decyzja jest oczywiście uzależniona od indywidualnych potrzeb oraz dostępnego budżetu. Dla jednej osoby ważniejsze mogą być cisza, spokój lub duża przestrzeń, a dla kogoś innego – towarzystwo i bliskość miasta.

Ważne więc, aby zakupu dokonać po przemyślanej analizie. Dzięki temu własny dom – nieważne, czy będzie to budynek jednorodzinny, bliźniak czy dom szeregowy – okaże się wymarzonym miejscem na Ziemi.

Skorzystaj z usług dodatkowych